Viet Nam Günlükleri: Yolculuk Öncesi - 3 - Hazırlıklar, İşlemler, Belgeler, Götürülecekler - Emin Sami Arısoy .

Emin Sami Arısoy (Viet Nam Günlükleri)

172 Views

        

VİET NAM GÜNLÜKLERİ

YOLCULUK ÖNCESİ

3

Hazırlıklar, İşlemler, Belgeler, Götürülecekler

Emin Sami Arısoy

Daha önce gitmediğimiz iki ülkeye, Vietnam ve Kamboçya’ya uzunca sürecek bir yolculuk yapacağız. Nasıl hazırlanmalıyız, yanımıza neler almalıyız? Bugüne değin o kadar çok taşındık, yolculuk yaptık, bavul hazırladık ki, yolculuk konusunda deneyimli sayılırız. Yine de yolculuk öncesinde yapmamız, yolculukta yanımıza almamız gerekenler konusunda önceden bir dizelge hazırlamakta yarar var:

 • Sağlık yoklaması
 • İlaçlar
 • Aşılanma
 • Pasaport
 • Vize
 • Yurtdışı çıkış harc:
 • Sağlık ve yolculuk sigortası
 • Uçak biletleri
 • Kimlik ve sürücü belgeleri:
 • Pasaport, bilet ve diğer belgelerin fotokopi ve fotoğrafları
 • Telefon görüşme paketi
 • Para ve kredi kartları
 • Giysiler
 • Ayakkabı ve terlik
 • Şapka ve gözlükler
 • Kişisel kullanım eşya ve gereçleri
 • Sağlıklı atıştırmalıklar
 • Kağıt, kalem, kitap
 • Fiş ve priz ara bağlantısı
 • Fotoğraf makinesi ve cep telefonu
 • İletişim ağı ve yurtdışında genelağ (inter-net) üstünden iletişim
 • Uçuş öncesinde genelağ yolculuk onayı (online-, web-, internet-check in) ve havayolu kartı
 • Bavul ve çantalar: Uçak bagajı ve el (kabin) bagajı


Sağlık yoklaması

Uzunca yolculuklar öncesinde bir sağlık yoklamasından geçmek gerekiyor. Kan basıncı, kan şekeri, görme ve işitme sorunları, diş çürüğü, alerji, kabızlık, basur, tırnak batması, bel ağrısı gibi sorunlar yolculuğun tadını kaçırabiliyor. Yola bu tür sağlık sorunlarını çözümledikten sonra çıkmak en iyisi.

İlaçlar

Düzenli kullanılan ilaçlar varsa, yolculuğun bir nedenle uzayabileceği de düşünülerek, yolculuk çantasına gereğinden biraz daha çok miktarda ilaç koymalı. Yolculukta ağrı kesici, alerji karşıtı ilaçların gerekebileceği unutulmamalı. Yolculuk ishali durumunda kullanılmak üzere, hekimimizin bilgisi ve onayıyla, yol çantasına özellikle “yolculuk ishali” için kullanılabilecek antibiyotikler (azitromisin, siprofloksasin, metronidazol) ve bir çeşit probiyotik konulmasında yarar var.

Aşılanma:

Gidilecek ülkeye göre, aşılanma gereği söz konusu olabilir. Konudaki en güncel ve kapsamlı bilgi için ABD’nin Hastalıkları Önleme ve Denetim Merkezleri’nin (Centers for Diseases Control and Prevention) Yolcu Sağlığı (Travelers’ Health) genelağ sayfalarına başvurulabilir. Bu amaçla, örneğin Vietnam için Google gibi arama dizgelerinden birinde (https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/vietnam) yazılması yetiyor. Bu amaçla T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün “seyahat sağlığı” genelağ adresinden de da bilgi alınabilir. Ancak buradaki bilgilerin, büyük emekle hazırlanmasına karşın, her zaman çok güncel olamayabileceğini akılda tutmak uygun olacak. Biz de yolculuğumuzun döneminde Vietnam ve Kamboçya için özellik taşıyan bir aşı olmamızın gerekmediği sonucuna ulaştık.

Ancak olası bir yaralanma, yara bere, çizik oluşması durumunda bir tedirginlik yaşanmaması için, son 10 yıl içinde tetanoz aşısı ya da tetanoz aşısını kapsayan karma bir aşı yapılmamış olanların, yolculuk başlamadan en az iki hafta önce bu aşılardan biriyle aşılanmış olması önerilir.

Pasaport:

Yurtdışına çıkışlarda, yola çıkış tarihinde, pasaportun geçerlik süresinin bitiş tarihine en az 6 aylık bir süre olması isteniyor. Bu süre 6 aydan kısaysa, gerekli işlemler için önceden başvurularak, pasaportun geçerlik süresi yola çıkış gününden önce uzatılmış olmalı.

Vize:

Vietnam ve Kamboçya hususi (yeşil) pasaportu (special passport) olanlardan vize istemiyor. Bu nedenle, çoğumuzun vize için başvuruda bulunması gerekmedi. Ama pasaportunuz yeşil değilse, yola en azından Vietnam vizesi almış olarak çıkmalısınız. Pasaportu yeşil olmayan bir arkadaşımız Kamboçya vizesini, Vietnam yolculuğumuz sırasında genelağdan başvuruyla aldı.

Yurtdışı çıkış harcı:

Yurtdışına havayoluyla çıkışlarda, çıkış harcı (15 TL) ödenmesi zorunlu. Yurtdışı çıkış harcı ödemesini, önceden bir banka şubesinde yapıp ödeme belgesi ya da havaalanında ilgili veznede yapıp yurtdışı çıkış harcı pulu alınabiliyor.

Sağlık ve yolculuk sigortası:

Yurtdışına gitmek için yola çıkış öncesinde, bir sigorta temsilciliği aracılığıyla, gidilecek ülkeleri kapsayan, “tam kapsamlı” bir sağlık ve yolculuk sigortası yaptırılmalı. Bu hizmeti hemen bütün banka şubeleri de veriyor. Sigortanın, gidiş ve dönüş tarihlerini, ayrıca yolculuğun bir nedenle uzayabileceği göz önünde tutularak, dönüş tarihinden birkaç gün sonrasını da içine alması önemli. Genelde bir örneği e-ileti adresinize yollanan bu tür sigortalamalarda, sigortalanma belgesinin kağıda dökülerek pasaportla birlikte bulundurulması, bir örneğinin Türkiye'deki bir yakınınızda kalması, e-ileti adresinize gelen örneğin de saklanması önemli olabilir. Bu tür sigortalanmalarda, gereken sağlık harcamaları yapılıp ödemelere ilişkin belgeler saklanıyor, ödenen bedel Türkiye’ye dönüşte sigorta şirketinden alınıyor.

Bu yolculuk için, biz de 30 Ocak 2018’de, önceki yolculuklardan bağlantımız olan, bir sigorta kuruluşu temsilcisine, genelağ aracılığıyla, yolumuzun geçeceği üç ülkeyi kapsayan, 30 günlük seyahat ve sağlık sigortası yaptırdık ve kişi başına 8,40 Avro (yaklaşık 37 TL) ödedik.

Uçak biletleri:

Uçak biletlerindeki ad ve soyadların pasaportta yer aldığı gibi yazılmış olması çok önemli. Kimi basit yazım kusurları, akla gelmedik sorunlara yol açabiliyor. O nedenle, biletler alınırken konuda büyük özen gerekiyor. Biletlerin referans ve bilet numaralarının ayrı bir yerde de yazılı olması kimi kez çok önemli bir duruma gelebilir.

Kimlik ve sürücü belgeleri:

Kimliğinizi niteleyen bir ya da birkaç belge, örneğin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi, sürücü belgeniz, kurumunuzun kimlik belgesi, pasaport varken genellikle sorulmasa da yanınızda olmalı. Kimi sınır kapılarında, görevliler kim olduğunuzdan kuşkulandığında ülke kimliğinizi isteyebiliyor.

Sürücü belgesi, gerektiğinde taşıt kullanmanız durumunda büyük önem taşıyacaktır.

Pasaport, bilet ve diğer belgelerin fotokopi ve fotoğrafları:

Pasaportunuzun ön ve kimlik sayfalarının renkli fotokopisini çektirip pasaportunuzdan farklı bir yere, örneğin sevgilinizin çantasına koymanızda yarar var (Eşiniz sevgiliniz değilse o sizin sorununuz!). Ayrıca ilgili sayfaların fotoğrafını cep telefonunuzla çekebilir, bu fotoğrafları vatsaptan sevgiliniz ya da bir yol arkadaşınıza, e-ileti eki olarak da kendi e-ileti adresinize yollayabilirsiniz. Bu önlem, pasaportun yitirilmesi durumunda çok işe yarayacaktır.

Aynı işlemi, yanınıza alacağınız diğer değerli belgeleriniz, örneğin, uçak biletleri, Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi, sürücü belgesi, kurumunuzun kimlik belgesi için de yapmalısınız.

Telefon görüşme paketi:

Vietnam ve Kamboçya’da genelağ üzerinden vatsap aracılığıyla ücretsiz telefon görüşmelerinin çok yaygın ve kolay olduğunu öğrendik. Yine de her olasılığa karşı, telefonumuzun bağlı olduğu aracı kuruluşun genelağ sitesinde konudaki bilgileri inceledik. Sonunda Katar, Vietnam ve Kamboçya’da, ayağımızın değeceği üç ülkede de geçerli olacak, birer saatlik birer “yurtdışı aranma paketi” aldık, her paket için 6 TL ödedik. Bu pakette, siz aramıyorsunuz, aranıyorsunuz. Sizi arayan numara, yurtdışında olduğunuzu nereden bilsin? O nedenle, arayana ek bir ücret yansımıyor, siz de o bir saatlik hakkınız dolmadığı sürece ek bir ödeme yapmıyorsunuz. Siz aramak isterseniz, çaldırıp kapatırsınız, ardından o numaradan aranırsınız!.. Bu paketten aynı zaman dilimi için toplam 3 tane alınabiliyor. Gerekirse bu paketten ileri tarihlerde yurtdışında da alabiliyorsunuz.

Ama bütün bunlardan önce, vatsap gibi bir yolla genelağ üzerinden yapılacak sesli ya da görüntülü görüşmeler dışında, -Türk Telekom, Turkcell, Vodafone- telefon ağları üzerinden telefon görüşmesi yapabilmek için, telefon numaranızı yurtdışı görüşmelere açtırmış olmanız gerekiyor.

Para ve kredi kartları:

Yurtdışına giderken giysi, kişisel eşya ve paranızı önceden hazırlamanız, sonra giysi ve diğer eşyalarınızı yarıya indirmeniz, paranızın miktarını ikiye katlamanız önerilir…

Vietnam ve Kamboçya’da ABD Doları çok yaygın olarak kullanılıyor. Bu nedenle yanınıza 1, 5, 10, 20 dolarlık kağıt para almanız işinizi kolaylaştırıyor. Vietnam’da banka şubesi ya da döviz bürolarında dolarınızın bir bölümünü Vietnam Dongu’na çevirebilirsiniz. Para çevirme işleminde daha büyük değerdeki paralar, örneğin 100 ve 50 ABD Doları, daha küçük değerdeki dolarlara göre, daha yüksek karşılıkla çevriliyor. Yanınızda bu amaçla da 100 dolarlık kağıt paralar bulundurabilirsiniz. Yolculuğumuz döneminde, yaklaşık olarak, 1 TL 6.000 Vietnam Dongu (VND), 1 ABD Doları 22.500 VND değerindeydi.

Kamboçya’daysa hiç para dönüşümü gerekmiyor, her çeşit harcama ABD Doları ile yapılabilir. Yalnızca paranızın üstü size Kamboçya Riel’i (KHR) olarak verilebilir. Yolculuk döneminde, yaklaşık olarak, 1 TL 1.050, 1 ABD Doları 4.000 KHR değerindeydi.

Yurtdışı yolculuğunuzda, yanınızda biri Visa, diğeri Master Card üzerinden işleyen iki kredi kartınızın olmasında yarar var. Banka dizgelerinden kaynaklanabilecek sorunları aşmak açısından, kartlarınızın iki ayrı bankadan alınmış olması belki daha uygun.

Vietnam ve Kamboçya’da yaygın olarak Visa kartları kullanılıyor. Bir arkadaşım, bir Çin Halk Cumhuriyeti yolculuğunda kimi işletmelerde Master Card türündeki kredi kartının kabul görmediğinden yakınmıştı.

Güvenlik açısından, yurtdışında kredi kartlarının büyük kuruluşlarda kullanılması, küçük işletmelerde kullanılmaması yaygın bir öneri.

Giderken evinizden uçağınıza, dönüşte uçağınızdan evinize gidene kadar gerekebileceğinden, yola çıkarken yanınıza bir miktar Türk Lirası almanız da uygun olacak.

Giysiler:

Bu tür yolculuklar için hafifçe bol, kesinlikle dar olmayan, rahatlık sağlayacak yumuşaklık ve esneklikte ve çok sayıda, büyük, fermuarlı cep ve yan cepleri olan pantolonlar önerilir. Pasaport, kimlik, sürücü belgesi, banka kartları, diğer değerli belgeleri yanımızda taşıdığımızda, böylesi pantolonlarla daha güvende oluruz. Bu pantolonların fermuarlar aracılığıyla şort ya da bermudaya dönüşenleri, Kuzey Vietnam’dan Orta ve Güney Vietnam’a inince çok kullanışlı olacak. Bu çeşit pantolonları Vietnam’da her köşede bol bol bulacağız. O nedenle, varsa, yalnızca bir tane götürmek yeterli, çünkü orada yenilerini almadan duramayacağız!

Vietnam’a bizim gibi kış ortasında yolculuk yaparken, yola palto, manto, kabanla değil de bir montla, özellikle de gerektiğinde iç katı ayrılabilen bir montla çıkmak en doğrusu. İçe biraz sıcak tutacak, birkaç kat olacak biçimde atlet, gömlek, tişört giyilebilir.

Kuzey Vietnam’da yılın bu döneminde hava serin ve yağışlı olabiliyor. Yine de ek olarak bavulda kalın, kışlık giyecekler götürülmemeli. Gidilen yerin hava koşullarına en uygun giysilerin orada satıldığı unutulmamalı! Ayrıca Kuzey Vietnam’da, özellikle North Face –alışveriş- tapınaklarındaki yağmurluk ve montları o fiyatlarla görünce almadan duramayacağız! Büyük olasılıkla her birimiz Hanoi’de en azından birer North Face mont ya da kaban alacağından, bavulda olabilecek en az sayıda kışlık dış giysiyle yola koyulmakta yarar var.

Vietnam’da güneye indikçe hava ısınacak, yarım kollu ya da kolsuz tişörtler, şort ve ince giysiler gerekecek. Güney Vietnam ve ardından Kamboçya’da giysiler olabildiğince yazlık.

Sonuçta, uçağa binerken giyeceklerimizi özellikle Kuzey’deki havaya göre ayarlayıp, bavulumuza da yalnızca yazlık giysiler almak yeterli. Ama bu tür giysileri, Vietnam ve Kamboçya’da çok uygun fiyatlarla hemen her köşede bolca bulacağız.

Yine de gidilecek yerlerde, istediğiniz nitelikte pamuklu iç giyim ürünleri ve çorap bulamayabilirsiniz. Yolculukta bavula, hiç olmazsa her gün için bir tane olacak sayıda yeterince iç çamaşır ve çorap almak uygun oluyor.

Gideceğiniz yer neresi olursa olsun, yanınızda pasaportunuz, ince de olsa bir ceket, mont ya da yağmurluk, çok amaçlı bir şal ve mayonuzun bulunmasında yarar olacağı bilinir. Yağmurda şemsiye taşımak yerine, çantanızdaki ince bir yağmurluktan yararlanmak en uygunu. Havuz ya da jakuzisi olan otellerde mayo gereksinimi olacaktır.

Konuda bir özetleme olarak; bavulunuz Vietnam, Kamboçya yolculuğuna neredeyse boş çıksın, bavulunuza olabildiğince az giysi, az ayakkabı koyun. Öncelikle neredeyse hiç gerekmeyecek birçok giysiyi yük etmemiş olacaksınız. Bir de ilk konaklama yerimiz olan Hanoi, bütün Vietnam’da en ucuz alışveriş yapabileceğimiz kent. Bu nedenle, yolculuğumuzda alışveriş daha ilk günden başlayacak! Bırakın alışverişiniz boş bavulunuzla başlasın.

Ayakkabı ve terlik:

Kuzey Vietnam’a giderken çok rahat, yumuşak, ayağınızı vurmayan ve kavrayan, yürüyüşe dayanıklı, mümkünse su geçirmeyen, bir -spor- yürüyüş ayakkabısı giymek en iyisi. Orta Vietnam’a gelindiğinde, özellikle de Güney Vietnam’da çorapları çıkarma ve sandalet türünde bir ayakkabı giyme gereği duyulacak. O nedenle bavula bir açık ayakkabı (sandalet) koymakta yarar var. Burun bölümü kapalı olan açık ayakkabıların daha güvenli olacağı da unutulmamalı. Yine otelde yere çıplak ayakla basmamak, duşa girerken ya da sahilde kullanmak için, yanınızda basit bir tokyo terlik götürebilir ya da gittiğiniz yerde alabilirsiniz.

Şapka ve gözlükler:

Yanınıza şapka almadıysanız bile Vietnam’da, Kamboçya’da her köşede bulabilirsiniz. Ama morötesi ışınlardan koruyucu özellikte camları olan güneş gözlüğünüz yanınızda olsun.

Numaralı gözlük kullanıyorsanız bir yedeğini de yanınıza alın.

Kişisel kullanım eşya ve gereçleri:

Yolculuğa çıkarken yanımıza genellikle diş fırçası, diş macunu, şampuan, saç kremi, sabun, tarak, tıraş gereçleri, tırnak makası, pamuk, ayna, cımbız, diğer kişisel temizlik, bakım gereçleri ve terlik alırız. Bunlara basit bir kapak açacağı ve kabin çantasına konulmaması koşuluyla küçük birer makas ve çakı da eklenebilir.

Vietnam ve Kamboçya’da, konaklayacağımız otellerde temizlik ve oda donanımıyla ilgili bir sorun yaşamayacağımıza ilişkin bilgilere karşın, bu yolculuğa çıkarken de bildiğimizden şaşmıyoruz. Ayrıca yanımıza birer ince yastık kılıfı ve çok amaçlı ama boyutları abartılmamış birer havlu da alıyoruz! Yolculuğumuz bize, tırnak makası ve cımbız dışındaki her şeyi boşuna yük ettiğimizi her gün yeniden öğretecek!.. İyi ki odada kullanılmak üzere saç kurutma makinesi, su ısıtıcısı, çay ve kahve de getirmemişiz diye sevindiğimiz de olacak ayrıca…

Sağlıklı atıştırmalıklar:

Vietnam ve Kamboçya’da otellerde doyurucu, açık büfe kahvaltı var; lokantalarda da öğle ve akşam öğünleri doyurucu. Birkaç saatlik kara yolculukları ve öğün aralarında, acıkıldığında atıştırmak için Türkiye’den giderken bavulunuza leblebi, fındık, fıstık, kuru üzüm, dut kurusu, incir, kayısı, gevrek, bisküvi, gofret koymak uygun olacak. Otel odalarında bulunduğundan poşet çay ve kahve, kahvaltı sofralarında yer aldığından peynir ve zeytin götürmek gereksiz.

Kağıt, kalem, kitap:

Yanınıza bir kitap alacaksanız, kitabınız Vietnam ve Kamboçya konusunda olsun. Ama kitabınız isteğiniz doğrultusunda bambaşka bir konuda da olabilir.

Bir şeyler yazmak isterseniz yanınızda küçük bir defter ve uçaklarda dağıtılan göçmen bilgi kartlarını doldurmak için bir kalem bulunsun.

Fiş ve priz ara bağlantısı:

Kimi ülkelerdeki priz yapısının ülkemizdekinden farklı oluşu, cep telefonunu doldururken ya da elektrikli aygıt kullanımında sorun oluşturabiliyor. Bu durum, yola çıkarken yanımıza ara bağlantılar almanızı gerektiriyor. Neyse ki, aktarma yapacağımız Katar’da, konaklayacağımız Vietnam ve Kamboçya’da prizlerin yapısı bizdekiyle aynı. Ayrıca elektrik voltajı açısından da bir fark yok.

Fotoğraf makinesi ve cep telefonu:

Yola çıkarken fotoğraf makinenizin kartının boş olmasını sağlayın, yanınıza yedek pil ve kart almayı unutmayın. Pilin doldurma (şarj) donanımını da yanınızda götürün.

Yolculuk öncesinde, cep telefonunuzun sizi yarı yolda bırakmayacak nitelikte olup olmadığını bir kez daha düşünün. Telefonunuzun doldurma kablosunun götürülmesi unutulmamalı. Telefonların dolumu için kullanılan bir yedek doldurma birimi (power-bank) götürülmesi de çok işe yarayabilir.

İletişim ağı ve yurtdışında genelağ (inter-net) üstünden iletişim

Yol arkadaşlarının yolculuk öncesinde bir iletişim ağı kurması önemli. Günümüzde bu ağların en yaygın kullanılanları e-ileti (e-posta, e-mail) ve vatsap (whatsapp) ağları. Vatsap iletişimi, telefon numarası aracılığıyla işlediğinden çok daha kolay, giderek yayılıyor ve diğer iletişim ağlarının yerini alıyor.

Genelağda işleyen iletişim ağlarında, bir ağ yöneticisi bir e-ileti dizgesinde (gmail, hotmail, yahoo ve diğerleri) yol arkadaşlarının e-ileti adreslerine topluca e-ileti yollarsa “grup” kurulmuş olur; böylesi kısa erimli toplu iletişimler için gerçek anlamda “grup” oluşturmak gereksiz kalıyor. Öte yandan, bir ağ yöneticisi vatsap dizgesinde bir “grup” kurar ve yol arkadaşlarının telefon numaralarını bu gruba eklerse, vatsap ağı kurulmuş olur. Ancak bu iletişim ağlarının işlemesi için, genelağ bağlantısının olması gerektiği unutulmamalı.

Vietnam’da bütün oteller ve tur araçlarında, Kamboçya’da otellerde ücretsiz genelağ erişimi (free wi-fi) var. Para ödeyerek genelağa girmeyi, telefon faturanıza genelağa giriş ücreti eklenmesini istemiyorsanız, en uygunu cep telefonunuzun “mobil veri aktarımı”, “hücresel veri” gibi adlarla bilinen işlev bağlantısını kapamak, “genelağ (internet)” bağlantısını açık tutmak. Böyle yapıldığında, genelağa ücretsiz erişim olanağı sağlayan yerlerde, şifresiz olarak ya da kullanımınıza izin verilen ağın şifresini öğrenerek genelağa girdiğinizde, telefonunuza ek bir genelağ kullanımı ödemesi yansımayacaktır.

Konudaki diğer bir yöntem, yurtdışında telefonunuzu “uçak modu”na almak, ardından “genelağ (internet)” bağlantısını açmaktır. Ancak bu durumda telefon bağlantısının da kapatılmış olacağını, telefonla arayanların size ulaşamayacağını bilmelisiniz.

Uçuş öncesinde genelağ yolculuk onayı (online-, web-, internet-check in) ve havayolu kartı

Uçak yolculuğu için yalnızca bilet alınması yetmiyor, ayrıca yolculuk onayı işlemi de gerekiyor. Bu işlem yapılmamışsa, biletiniz olsa bile uçamayabilirsiniz. Yolculuk onayı işlemi, genellikle uçuşa 24 saat kala başlayarak ilgili havayolunun genelağ sitesinden yapılabiliyor. Bu işlemle yolculuğunuzu güvence altına alabilir, ayrıca yolcu seçimine bırakılmış koltuklardan dilediğinizi -genelde- seçebilirsiniz. Yolculuk onayı işlemi, havaalanında, yolculuk öncesinde ilgili havayolunun işlem noktasında da (banko, kontuar) yapılabilir. Ama sona kalan yolculardansanız, size uçağın dolduğu, biletiniz olduğu halde uçağa alınmayacağınız söylenebilir. Çünkü havayollarının hemen her uçuş için fazladan bilet satışı söz konusu.

İlgili havayolunun önceden adınıza düzenlediği, yolculuk bilgileri işlendikçe artan ve sonrasında uçuş bedeline dönüştürülen uçuş puanlarının yüklendiği “sık uçuş yapan yolcu” kartınız varsa, yolculuk onayı işlemi sırasında bu kartınızın sıra sayısını işlemeyi ya da işletmeyi unutmayın.

Bavul ve çantalar: Uçak bagajı ve el (kabin) bagajı

Uçak ve el bagajlarının boyut, ağırlık ve sayısı konusunda, her uçuş öncesinde ilgili havayolunun genelağ sitesinden bilgi alınması en uygunu.

Havayolları yurtdışı uçuşlarda, varış noktası ve yolcunun özelliklerine göre, yolculara 20 kg ya da 30 kg bavul (uçak bagajı) hakkı veriyor. Bu ağırlık, hazırlanıp size önceden gönderilen e-biletinizde belirtiliyor. Söz konusu ağırlığın toplamda aşılmaması koşuluyla, bavul sayınız birden çok olabilir.

Biletlerimizdeki bilgiye göre, bizim Vietnam içindeki 2 uçuşumuzla Siem Reap’tan Bangkok’a yapacağımız uçuşta her yolcu için 20 kg, hepsi uluslararası olan diğer uçuşlarımızda her yolcu için 30 kg uçak bagajı hakkımız var. Yolculuğumuz bize bu bilginin önemini de öğretecek!..

Uçağa bagaj olarak verdiğiniz bavullarınızdan başka, uçağa kabin bavulu (el bagajı) ve bir sırt ya da el çantanızla binebilirsiniz. Genelde, ekonomi sınıfı (economy class) uçuşlarda uçak içine boyutu en çok 23x40x55 cm, ağırlığı en çok 8 kg olan bir parça bavul ya da çanta alınmasına izin veriliyor. İş sınıfı (business class) bölümünde yolculuk yapıyorsanız, havayoluna göre değişmekle birlikte, yanınıza her biri en çok 23x40x55 cm boyutlarında ve 8 kg ağırlığında iki parça el bagajı alabilirsiniz.

Yolculuk öncesinde, biletlerini aldığımız havayollarının genelağ sitelerinden, genel bilgiden farklı olarak, el bagajı hakkımızın Katar, Vietnam ve Cambodia Angkor havayollarının uçuşlarında 7 kg, Bangkok Havayolları’nın uçuşlarında 5 kg olduğunu öğrendik!

Uçakta yanınıza alabileceğiniz kabin bavulu ya da çantasının bilinen ölçüleri ve ağırlığı aşması, kimi kez göz yumulabilse de, genelde istenmiyor. Beş kilogram da çok az, belki daha çoğuna bir şey denmez, ama elin görevlisi belli mi olur?!.

-*-

VİET NAM GÜNLÜKLERİ

YOLCULUK ÖNCESİ

3

Hazırlıklar, İşlemler, Belgeler, Götürülecekler

Emin Sami Arısoy

-*-