Müdavim ( Ahmet Kaya - Müdavim ) .

Ahmet Kaya ( Müdavim )

214 Views

0

(0) Reviews

        

Değerli Dostlarım,

Sizlerle MÜDAVİM adıyla buluşmakta olduğum bu blogda paylaşacağım konulardan biraz bahsetmek isterim…
MÜDAVİM, malumunuz sözlük anlamı itibarı ile “bir yere sürekli olarak gidip gelen kimse” demektir.
Ben de bu köşede genel olarak sürekli olarak gidip gelinebilir yani MÜDAVİM olunabilir mekânlardan bahsedeceğim.
Bu mekânların yemekleri, mimarileri, temizlik düzeyleri, personel- ürün-fiyat değerlendirmeleri, servis ve sunum tarzları, özel tatları ve işletmecilik düzeyleri ile ilgili bilgiler vereceğim.
Ayrıca Puro, Şarap, Viski kültürü, ev yapımı çeşitli içecek tarifleri, bazen güzel bir spesiyal yemek tarifi, bazen de sizleri çok sıkmadan yemek sosyolojisi üzerinde duracağım.
Bugünkü yazımda MÜDAVİM olunabilir bir mekânda aranması gereken özelliklerden bahsetmek istiyorum.
Öncelikle mekânın bir otoparkı ve vale görevlisi olmalıdır. Bu görevlinin saygılı ve iletişimi iyi olması tercih sebebidir.
Ayrıca aracımızın güvenliği için mutlaka bir kayıt fişi verilmeli, bu fişin üzerinde mekânın ve personelin bilgileri bulunmalıdır.
Mekânda bizi karşılayan, rezervasyonlarla ilgilenen ve en uygun masaya yönlendiren güler yüzlü, tatlı sözlü bir görevli olmalıdır.
Masaya oturulduğunda servis personeli öncelikle su servisi yapmalı, 2-3 dakikalık bir dinlenme süresinden sonra gecikmeden siparişler alınmalıdır.
Masa örtüsü ve kumaş peçeteler lekesiz ve ütülü olmalı, yemek takımları tertemiz, lekesiz ve doğru dizilmiş olmalıdır.
Tuz ve karabiber değirmenli olmalı, tuz kaya tuzu, karabiber ise tane karabiber olmalı ve taze çekilebilmelidir.
Mekânın mutlaka bir menüsü olmalı bu menüde yanlarında ürün fiyatlarının da bulunduğu ve mekânda sunulan ürünlerin gerçek halini gösteren resimler bulunmalıdır.
Sezonluk ürünler hariç menüde görülen tüm ürünler servis edilebilmelidir.
Önce hanımefendilerin ve sonra da beyefendilerin siparişleri alınmalıdır ve öncelikle çocukların siparişleri hazırlanarak servis edilmelidir ki çocuklar karınlarını doyurarak annelerini serbest bıraksınlar ve hanımefendiler de yemekten keyif alabilsinler.
Ayrıca mekânda bir çocuk oyun alanı bulunmalıdır. Bu hassasiyet de önemli bir tercih sebebidir.
Çocuklu ailelerin masaları ile çocuksuz ailelerin masaları birbirinden ayrı konumlandırılmış olmalıdır ki çocuksuz aileler gürültü ve hareketlilikten etkilenmesinler.
Siparişler gelene kadar mekâna özel ve açlık yatıştırıcı ama doyurucu olmayan birkaç ikram da yine mekân için değer oluşturan bir tercih sebebidir.
Siparişler gecikmeden servis edilmeli, ana yemeklerden önce aperatifler gelmelidir.
Ana yemekler mutlaka gereken sıcaklıkta servis edilmeli, tüm yemekler çok leziz, yağı orantılı, uygun miktarda, geleneksel usullere ve sağlığa uygun şekilde pişirilmiş ve hazırlanmış olmalıdır.
Tüm soğuk mezeler günlük, tüm salatalar ise siparişe istinaden taze olarak ve mutlaka sızma zeytinyağı ile hazırlanarak servis edilmelidir.
Tüm meyve ve tatlılar da yine günlük ve taze olmalı, zengin çeşitlilikte ve estetik bir tasarımla sunulmalıdır.
Hiçbir müşteriye haddinden fazla alkollü içecek servisi yapılmamalıdır, çevreyi rahatsız edebilecek şekilde yüksek sesle konuşan ya da uygunsuz sözler sarf eden, ahlaka aykırı hareket eden müşteriler varsa nazikçe ve lisan-ı münasiple uyarılmalı ve mekânın huzuru korunmalıdır.
Tüm personel güler yüzlü, saygılı, hoşgörülü, hürmetkâr ve hem giysi hem de kişisel temizliği açısından dikkatli olmalıdır.
Personel üniformalarında isimlik bulunmalı ve personel özellikle terden kaynaklanabilecek kötü kokuya karşı duyarlı olmalıdır.
Personel müşterilere karşı doğru mesafede olmalı, sohbete açık fakat sohbetiyle sıkıcı olmamalıdır, müşterilerin sohbet mahremiyetine karşı duyarlı olmalı ve rahatsızlık oluşturacak yakınlıkta durmamaya özen göstermelidir.
Mekânda sigara içen müşteriler için mutlaka ayrı bir alan bulunmalıdır, bu alanda oluşacak sigara dumanı ve kokusu kesinlikle sigara içilmeyen tarafa sirayet etmemelidir.
Mekânda puro içmek isteyen misafirler için yeterli miktarda puro kül tablası bulunmalıdır.
Tüm kül tablaları kısa zamanda temizleri ile değiştirilmelidir.
Temizlik ve hijyen en üst düzeyde uygulanmış olmalı, hijyen zinciri 24 saat sorunsuz işlemelidir.
Mutfak müşterilerin ziyaretine açık olmalıdır, yemek salonu daima çok iyi havalandırılabilen, müşterilerin rahat edebileceği sıcaklıkta hoş kokulu ve ferah olmalıdır.
Mekân tuvaletleri daima çok temiz, ferah, hoş kokulu ve sarf malzemeleri daima tam olmalıdır. Bu çok önemlidir ve kesinlikle tercih sebebidir.
Mekânda çocuklar ve engelliler için gerekli tüm ekipmanlar bulunmalı, yangın güvenliği en üst düzeyde sağlanmış olmalıdır.
Yemek sonrası getirilecek hesap pusulası keyif kaçıracak şekilde orantısız bir rakam içermemelidir. Fiyatlar miktar, kalite, servis, mekânın konumu ve piyasa rayiçleri açısından normal karşılanabilecek değerlerde olmalı ve müşteriler açısından memnuniyet oluşturacak bir hesap talep edilmelidir.
Hesabınıza ek olarak servis için ödeyeceğiniz bahşiş kesinlikle memnuniyetinizi ya da memnuniyetsizliğinizi yansıtmalıdır. Dünya standartlarında iyi bir servis için ödenecek bahşiş miktarı toplam hesap tutarının % 10’u kadardır.
Mekân çıkışınızda mutlaka sizi uğurlayan bir görevli olmalıdır.
Aracınızı teslim alacağınız valenin ücretsiz olması tercih sebebidir, dünya standartlarında vale görevlisine ödenecek ücret standardı ise toplam hesap tutarının % 5’i kadardır.
Tüm bu yazdıklarım bir mekânın müşterilerine standart olarak sunması gereken hizmetlerdir. Bunların dışında da müşterilerin memnuniyeti için ortaya konulabilecek birçok hizmet olduğu ve bu hizmetlerin mekânlara müdavim kazandırmaktaki en önemli unsur olduğu hepinizin malumudur.
Hayatımızda önemli yer teşkil eden ve gün geçtikçe daha da fazla kullanmaya başladığımız mekânların kalitesi ancak bizim talep ve önerilerimiz doğrultusunda yükselebilir.
Ödediğimiz bedelin karşılığında almamız gereken hizmeti istemekten çekinmeyelim ki yaşam kalitemiz artsın.
Sevgi, saygı ve selamlarımla…
Ahmet Kaya
MÜDAVİM - 22.07.2018