Guguk Kuşu . ( Elif Çağlı - Alternatif Arayışı ) .

Elif Çağlı ( Alternatif Arayışı )

232 Views

0

(0) Reviews

        

Kimin normal kimin deli olduğuna kim karar verir?

Sistemin anormal dedikleri veya normal dedikleri birbirinden ne derece farklıdır veya bilinçli bir farklılaştırma mıdır yapılan?

Guguk Kuşu, kimilerinizin filmi, kimlerinizin kitabı benimse tiyatrosuyla tanıştığımda bana yukarıdaki soruları sordurtan ve büyük ölçüde gözetleme, denetim ve ayrıştırmaları tekrar sorgulamama yarayan bir eser oldu. 3 saatin sonunda herkese hakim konumda olan ve ilaç, ceza ve karar verme yetkisine sahip olan, kumanda odasından her yeri gözetleyen hemşirenin otoritesine karşılık, yolunu bularak yasakları delen, kurgulanılan gerçekler dünyasından çıkabilmeye cesaret etmeyi başaran, bunun için sadece kendilerine yöntem gösterebilecek bir lider arayan,ların onunla birlikte giriştikleri dayanışma, ikna ve direnme mücadelesindeki kazanış ve kaybedişlerinin ne kadar anlamlı olduğunu görme fırsatını buldum.

Bu bağlamda Foucault’nun normallik ve delilik üzerine söylediklerinden, totaliter rejimlerin denetleyici toplum yapısına, ancak sistemin barındırdığı her şeye rağmen taşıdığı deliklerden sızabilen yaratıcı insan potansiyeline dair pek çok şey söylenebilir. Bu biraz da sizin hangi gözlükle olaylara baktığınıza bağlı.

Toplumda kabul edilen normların anormal olarak gördüğü insanların ve onların uyum sağlayamama gerekçesiyle kapatılmalarının meşrulaştırıldığı sistemin aslında bizzat kendisi düzen ve istikrar adına kendi delilerini üretmekte, onları baskı ve denetim altında tutmaktadır. Ta ki aslında akıl hastası olmayan bir mahkum gelip bir anlamda olayın meşruluğunu sorgulayıp, otorite simgesi olan hemşireye karşılık örgütlü sivil itaatsizlik eylemiyle baş kaldırana kadar. Bir nevi normal gündelik haline dönüş talebi ve pratiğini içeren bu eylemler hastanenin otoriteleri tarafından kabul edilemez bulunup her seferinde bastırılmaya çalışılacaktır. Kısacası otorite ve sorgusuz itaatin sarsıldığı her noktada şiddet ve tehdit karşımıza çıkacaktır. Bu duruma eşlik eden sürekli gözetleme halinin varlığı direnişi olanaksız olmasa da zor ...

Ancak tüm bu tabloya rağmen denemeden sonucun bilinemeyeceği üzerinden gerçekleştirilen tüm deneyimler kişilerin hayatında farklılıklara yol açacaktır. Çünkü sonuç ne olursa olsun baskılara rağmen ruhların özgür kılınmasının önünde engeller aşılmaz görülmemektedir