Geleceğe Umutla Bakabilmek için Gönüllü Olmak. ( Elif Çağlı - Alternatif Arayışı ) .

Elif Çağlı ( Alternatif Arayışı )

302 Views

0

(0) Reviews

        

Benim öyküm ikinci yılına girse de şimdi size anlatacağım kurumun öyküsü 20 yıllık. Kısa adı TEGV olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı bundan tam 20 yıl önce Suna Kıraç ve arkadaşları tarafından kuruluyor. O günden bugüne de amblemindeki gönüllülerin kalplerinden saçılan ışıkla binlerce çocuğun hayatına dokunmaya devam ediyor. Ben iki yıl önce uzun bir gönüllü geçmişi olan arkadaşımın desteği ve biraz da hadi sosyalleş ve bir şeyler yap dürtülerimle başladım bu sürece. Tabi ki her gönüllünün hikayesi farklı ama en büyük ortak nokta çocukların hayatına nasıl dokunuruz? Nasıl değiştiririz soruları galiba. Barışa, farklılıklarla yaşamaya, kendi kimliklerimizle var olmaya, anlamaya, anlatmaya, sorgulamaya ve dinlemeye bizim ne kadar ihtiyacımız varsa çocukların da o kadar ihtiyacı var. İşte TEGV’de bana göre çocukların çocukluklarını bunlara göre yaşayabilecekleri yer. Hayal güçleriyle farklı sorular sormayı, kendilerini keşfedip kimlik kazanmayı, farklılıklarla bir arada olmayı, ortaklığı ve dayanışmayı öğrenebilecekleri bir alan onlar için. Beraber neler yapmıyoruz ki? Danstan dramaya, düşler atölyesinden, hem okuyup hem oynamaya, birlikte öğrenmekten, bilgisayar kullanmaya, matematik İngilizce’den, gitar çalmaya kadar çok çeşitli etkinliklerimiz var.

Bizler gönüllüler olarak öğretmen değiliz. Abla veya abiyiz onlar için. Hayatlarında haftalık en az 1,5 saat süresince hem kendi hem çocukların hayatına dokunan sıradan insanlarız. Ama inanın o çocukların resimleri, canlandırmaları, soruları, dansları, hayal gücüne dayanan cevapları ile de mutlu olup övünen bireyleriz. Velhasıl biraz özveri ve emek verdiğimiz doğru, maksat yaşanılabilir bir gelecekse çorba da tuzumuz bulunuyor diyebiliriz. Siz de bizimle o çorbaya, umut ettiğimiz geleceğe katılmak isterseniz eğer; http://tegv.force.com/gonullubasvurusu sayfasından formu doldurarak ilk adımı atabilirsiniz. Bunun yanı sıra hali hazırda ilkokul çağındaki tüm çocuklarınızı ya da etrafınızdaki çocukları http://www.tegv.org/nerelerdeyiz sayfasından size en yakın birime kayıt ettirerek kendi yaşıtı çocuklarla farklı bir dünya kurmalarını sağlamak için ilk dokunuşu yapabilirsiniz. Çocuklar çocukluklarını yaşasın ve eğlenerek öğrensin, büyüdükçe umut edebilsin ve bir fark yaratabileceğine inansın diye biz şu ana kadar 20 milyonu aşkın çocuğa ulaştık. Fazlası için yola devam ediyoruz.

Hayatınızda sizin gibi yaşamları biraz olsun değiştirmeye inanlarla tanışmak, çocuklarla hem büyüyüp hem çocuk olmak ve hala umut etmeye devam etmek isterseniz aramıza katılın derim. Bizimle olmak isteyen herkese kapımız açık. Karşılaşmak dileğiyle...

Elif Çağlı

TEGV SEMİHA ŞAKİR ÖĞRENİM BİRİMİ GÖNÜLLÜSÜ