Ekonomik krizlerde lojistik sektörü için fırsatlar .

Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya ( Lojistik )

80 Views

        

Ekonomik krizlerde lojistik sektörü için fırsatlar

Her sektörde olduğu gibi ekonomik krizler lojistik sektörü için de korkulu rüyadır. Lojistik gibi bütün sektörlere hizmet veren bir iş kolu dolaylı olarak bu sektörlerdeki krizler nedeniyle etkilenmekte, küçülmekte, kar marjları azalmakta hatta finansal sıkıntılara girmektedir. İçinde bulunduğumuz ve bir süredir krizin geliyorum diye mesajlar verdiği ekonomik kriz artan kurlar, enflasyon oranları, yüksek faizler nedeniyle yaşamasını sürdürmeye çalışmaktadır.

Ekonomik krizler eğer risklerinizi önceden belirlemediyseniz, tedbirleriniz almadıysanız lojistik sektörünü de çok zor durumda bırakacaktır. Kurumsal şirketler kriz senaryolarını önceden belirleyen, riskleri hesaplayan ve tedbirlerini önceden alabilen şirketlerdir. Lojistik sektöründe de az sayıda şirket ekonomik krizlerin geleceğini önceden haber almış ve tedbirlerini alacak zaman ve fırsat bulabilmiştir. Çoğu şirket ise krizin çabuk geçeceği varsayımı ile tedbir almakta geç kalmış ve birer birer konkordato talebinde bulunmaya başlamıştır. Bu şirketler için artık geç kalınmıştır. Yapacağımız çalışma krizi atlatabilecek şirketlerin gelecekte nelerin beklediği çalışması olacaktır.

Ekonomik krizler salgın hastalık gibidir. Vücudu yeteri kadar güçlü olmayan canlıların yaşama şansı olmayacağı gibi güçlüler için, hayatını sürdürebilecek içyapısı olan canlılar için de bir fırsat olarak görülmektedir. Krizin bitiminde bir süre hastalığı yaşamış bile olsalar, bir hastalığı daha atlatan antikorlarla güçlenmiş bir vücuda sahip olacaklardır.

Karamsarlığa kapılmak işin en kolayıdır, zor olan bu krizi nasıl atlatacağımız ve kriz sonrası ayakta kalanları nasıl fırsatların bekleyeceğini ortaya koymaktır. Ekonomik krizler bir süre sonra bitecektir. Bu dönem sonunda müşterilerini kaybetmeyen, yaptıkları işlerin kalitesini düşürmeyen, sağlıksız çalışan yüklerinden kurtulabilen şirketler için gelecek çok parlak olacaktır. Her şeyden önce rakipler azalmıştır. Piyasadan çekilmek zorunda kalan rakipler yaşayabilen firmalar için pazar paylarının artmasına, ölçeklerin büyüyerek karlılıklarının artmasına, karsız operasyonlardan kurtulmalarına fırsat sağlayacaktır.

Yapılması gereken ölçek küçültmektir. Büyümenin bir süre durması işlerimizi olumsuz etkilemeyecektir. Zayıf dallarımızın kesilmesi, karsız şubelerin azaltılması, verimsiz çalışanların yükünün ortadan kaldırılması, sağlam elemanlarımızın iş yükü olmasa bile eğitimlerle güçlendirilmesi, yeniden yapılanma ve verimliliği arttırma çalışmaları yapılması, müşterilerimizle daha sık temas kurulması, gereksiz yatırımlarımızdan kurtulmak yapılacak çalışmalardandır. Öz mal depolarımızın satılarak aynı iş yerinde kiracı olarak çalışmak da çok tercih edilen bir uygulamadır. Şirkete taze para girişini sağlamakta ve borç ödeyemez duruma düşmemizi engellemektedir. Aynı şekilde bazı şirketlerde öz mal taşıma araçları da iş garantisi verilerek satılabilmektedir. Banka kredilerimizin yeniden yapılandırılması, uzun süreli ödemesiz periyotlar istenmesi, kur riskini azaltmak için hizmet satış fiyatlarımızın TL/yabancı para karşılığı kontratlara çevrilmesi de düşünülmelidir.

Maliyetlerimiz üzerinde bir ABC ( activity based costing) çalışması yaparak karsız hatta zarar veren müşterilerin de elenmesi yapılacak olan çalışmalardan biridir. Depolarımızda verimlilik çalışması yaparak mevsimselliğin yarattığı farklı eleman talebinin iş yükünün çok olduğu dönemlerde dış kaynaktan destek elemanı alarak karşılanması da önerilmektedir.

Yurt içinde meydana gelen ekonomik kriz yurt dışında aynı şekilde hissedilmemektedir. Araç yatırımlarının Bulgaristan, Gürcistan, Romanya gibi ülkelerdeki ucuz fiyat ve kredi maliyetleri ile karşılanması da düşünülecek çalışmalar içindedir. Bunu ortaklık, şirket satın alma hatta yeni şirket kurma yöntemiyle sağlayan şirketler de söz konusudur.

İç pazarda olabilecek talep azalması dış pazarlarda pazarlama çalışmaları ile karşılanabilecek, transit ticaretin desteği alınabilecektir.

Ekonomik krizler yaşamayı ayakta kalmayı başaran lojistik şirketler için kriz sonunda bir fırsat olarak kaşımıza çıkmaktadır. İşten çekilecek her rakip işlerini sürdürebilen her firma için bir fırsattır. Bu dönemlerde pazarlama faaliyetlerine ağırlık verilmesi, karamsarlığa kapılmamak gerekmektedir.

Gülşen YEŞİLDAĞ YELKENKAYA

E Mail : gyelkenkaya@gmail.com

Cep Tel : 0532 697 53 73