Amerika'nın BM Karar Tasarısı Protesto Edildi(FOTO) .

Dış Politika

4 Views

        

Binlerce kişi işgale karşı direnişin meşru bir hak olduğunu haykırdı. Gazze Şeridi Amerika’nın Karar Tasarısına Karşı Ayaklandı


Amerika’nın Filistin direnişinin kınamak ve terör olarak nitelemek için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na sunduğu karar tasarısını protesto için bugün (6 Aralık Perşembe) Gazze Şeridi’nde düzenlenen yürüyüşlere binlerce kişi katıldı.

Protesto yürüyüşlerine katılan konuşmacılar, işgale karşı direnişin uluslararası hukukun garanti altına aldığı meşru bir hak olduğunu söyledi.

Konuşmacılar, Amerika’nın Filistin direnişinin kınanması için harcadığı çabaların başarıya ulaşamayacağını dile getirdi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Süheyl El-Hindi, Filistin halkının işgale karşı her türlü yolla direnme hakkı olduğunu söyledi.

Hamas’ın direnişe devam edeceğini ve direnişi terk etmeyeceğini bildiren El-Hindi, Arap ve İslam ülkeleriyle dünyanın özgür insanlarını Filistin halkına ve haklı davasına destek olmaya davet etti.

İslami Cihad Hareketi sözcüsü Musab El-Bureym de Amerika’nın çabalarının başarıya ulaşamayacağını ve Filistin halkının iradesinin galip geleceğini belirtti.

Demokratik Cephe Siyasi Birimi üyesi Talal Ebu Zarife ise Amerika’nın karar tasarısını kınadı. Rafah’ta düzenlenen yürüyüşte konuşan Ebu Zarife, “Biz halkımızı savunuyoruz ve uluslararası hukukun garanti altına aldığı direnişe bağlıyız” dedi.

Gazze kentinde de binlerce kişi kent merkezindeki Filistin Meydanı’nda toplanarak Amerika’nın karar tasarısını protesto eden ve direnişe destek veren sloganlar attı.

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Amerika’nın Filistin direnişini Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kınama girişimine karşı verilen mücadeleyi Filistin halkıyla birlikte takip ettiğini bildirdi.

Hamas sözcüsü Fevzi Burhum, bugün (6 Aralık Perşembe) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, karar tasarısına karşı sarf edilen çabaları takdir ettiklerini söyledi.

Burhum, Amerika’nın karar tasarısına karşı çıkmanın adaletin yanında durmak ve gerçeği savunmak, Filistin halkına insaf etmek olduğunu belirtti.

Hamas sözcüsü, Filistin halkının ve tüm kurumlarının, Filistin Yönetimi’nin ilgili yetkililerinin ve özellikle Filistin’in Birleşmiş Milletler’deki temsilcisi Riyad Mansur’un çabalarının takdire değer olduğunu ifade etti.

Sarf edilen çabaların sorumluluk duygusundan ve tehlikenin farkında olmaktan kaynaklandığını söyleyen Burhum, “Bu çabalar birlikte halkımızı koruyabileceğimizi gösteriyor” dedi.

Hamas sözcüsü, birlik ve bütünlük içinde tehditlere karşı koyabileceklerini ve Filistin davasını hedef alan planları bozabileceklerini dile getirdi.